raydan
08 اسفند 1401 - 15:47

تمهیدات لازم برای سفرهای نوروز ۱۴۰۲ بررسی شد

در پنجاه‌و‌چهارمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر تمهیدات لازم برای سفرهای نوروز ۱۴۰۲ از سوی مسئولین کمیته‌های عضو ستاد مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار گردشگری خبرگزاری فارس؛  پنجاه‌و‌چهارمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.

در ابتدای این نشست سید مصطفی فاطمی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای نوروز ۱۴۰۲ از شش ماه گذشته با هدف برنامه‌ریزی برای خدمت‌رسانی به مسافران در ایام‌ نوروز آغاز شده است، بیان کرد: ستاد خدمات سفر در تمامی استان‌ها شکل گرفته و جلسات متعددی به‌منظور ایجاد هماهنگی‌های لازم در شهرستان‌های گردشگری برگزار شده است.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با اشاره به بسیج شکل گرفته در تک‌ تک استان‌ها، افزود: ستاد خدمات سفر از امروز وارد فاز اجرایی در مرکز و استان‌ها می‌شود.

رشد ۲۰درصدی پروازهای کیش

در ادامه مرتضی رمضانی گالشی معاون گردشگری منطقه آزاد کیش با اشاره به تشکیل ۱۳ کمیته در راستای برنامه‌ریزی برای نوروز ۱۴۰۲، افزود: طی همکاری‌های صورت گرفته با سازمان هواپیمایی کشور، تعداد پروازها با رشد حدود ۲۰درصدی از ۶۷ پرواز در سال گذشته به ۷۷ پرواز در نوروز ۱۴۰۲ خواهد رسید. همچنین برنامه‌ریزی خوبی برای سفرهای زمینی و ریلی شکل گرفته و همکاری خوبی با سازمان بنادر و دریانوروردی انجام شده و تعداد ایستگاه‌ها از ۲۰ ایستگاه به ۴۰ ایستگاه افزایش داده شده است.

وی همچنین متذکر شد: اقامتگاه‌ها و‌ هتل‌ها با قیمت مصوب خدمات‌رسانی خواهند کرد و از روز گذشته کارشناسان برای بازدیدهای میدانی اعزام شده‌اند.

رمضانی به همکاری‌های صورت گرفته با معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای خدمات‌دهی هرچه‌بهتر به گردشگران و تهیه اقلام‌ مورد نیاز برای نوروز ۱۴۰۲ اشاره کرد.

پیگیری جدی نظارت بر بازار 

احمد اصانلو رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه این جلسه با بیان اینکه این سازمان مرجع رسیدگی به تخلفات است، نه نظارت و کشف تخلفات گفت: منتقد این موضوع هستیم که نظارت بر بازار تعیین تکلیف شود، در همین راستا و با توجه به شرایط خاص اقتصادی موضوع نظارت را به‌طور جدی پیگیری می‌کنیم. 

وی ادامه داد: در دوره جدید مخصوصا دو ماه پایانی سال برای حضور میدانی برنامه‌ریزی کرده‌ایم. 

اصانلو با بیان اینکه براساس طرح‌های ویژه تعزیرات رؤسای شعب و گشت‌های مشترک بر قیمت‌ها نظارت خواهند کرد، ادامه داد: بر اساس مصوبه سران قوا اختیار پلمب و رسیدگی به تخلفات در محل به تعزیرات حکومتی داده شده و جرائم تشدید شده است. 
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اینکه از امروز برای نظارت بر بازار پای کار آمده‌ایم، گفت: منتظر وصول گزارشات نیستیم. بر نرخ قیمت بلیت هواپیما و سایر وسایل نقلیه عمومی و همچنین رعایت نرخ مصوب از سوی هتل‌ها و مراکز اقامتی نظارت کرده و با متخلفان برخورد جدی می‌شود.

تامین وسایل اولیه نجات و آموزش پرسنل هتل‌ها و مراکز اقامتی

علی شریفان دبیر سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه وزارت بهداشت از ماه گذشته جلسات را برای ارائه خدمات سلامت به مسافران نوروزی در سه حوزه بهداشت، درمان و اورژانس پیش از بیمارستان آغاز کرده است، ادامه داد: همیشه اقامتگاه‌های دارای مجوز و زیرمجموعه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بهترین همکاری را دارند و استانداردها رعایت می‌شود. 

وی با بیان اینکه بیشترین مشکل مربوط به فعالیت صنوف و کسبه غیرمجاز است، بر برنامه‌ریزی و مجوزدار شدن این گروه و نظارت بر فعالیت آن‌ها اشاره کرد. 

شریفان با اشاره به ۱۰۶۰ بیمارستان و ۱۴۴ هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستان‌ها در کشور از اعلام آمادگی برای ارائه خدمات در بیمارستان‌ها خبر داد. 

وی در حوزه اورژانس نیز گفت: با استفاده از ۵۲ بالگرد، ۸۸ اتوبوس آمبولانس و ۵۷۰۰ آمبولانس، در ۳۲۰۰ پایگاه ارائه خدمات به مسافران را داریم. 

کارشناس سازمان اورژانس کشور به اهمیت تدبیر سرانه سلامت برای هر مسافر از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اشاره کرد و گفت: در صورت تجهیز هتل‌ها و اقامتگاه‌های بزرگ به وسایل اولیه نجات و آموزش پرسنل، جان مسافران نجات پیدا می‌کند، این امر می‌تواند فاز به فاز انجام‌ گیرد و این آمادگی از سوی ما وجود دارد.

لزوم حضور پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها 

سرهنگ سیروس حسن‌زاده معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور فراجا انتظامی با بیان اینکه هماهنگی بین سازمان‌های امدادی انجام شده است، ادامه داد: رزمایش طرح ترافیکی ۲۳ اسفندماه انجام و طرح همیاران‌ پلیس نیز با همکاری وزارت آموزش پرورش از ۱۵ اسفندماه آغاز می‌شود. 

وی اطلاع‌رسانی به موقع و دقیق از سوی صداوسیما را در به حداقل رسیدن تصادفات مورد اهمیت دانست و افزود: عدم استفاده از خودروها و مینی‌بوس‌های شهری برای بین شهری و همچنین استفاده از اتوبوس‌های ایمن از سوی راهیان‌نور باید مورد توجه قرار گیرد. 

حسن‌زاده ادامه داد: به دلیل اینکه پزشکان متخصص در بسیاری شهرها حضور ندارند، تشخیص درست اتفاق نمی‌افتد و این موضوع منجر به مرگ گردشگران می‌شود. حضور پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها باید مدنظر قرار گیرد. 

وی با بیان‌اینکه ۳۰ درصد تصادفات از ساعت ۱۶ تا ۲۰ صورت می‌گیرد، این ساعات را برای سازمان‌های امدادی حائز اهمیت عنوان‌ کرد.

 اختصاص ۱۰ تا ۱۵ درصد سهمیه بیشتر بلیت قطار و هواپیما برای مسیر مشهد مقدس 

شهریار افندی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در این نشست در سخنانی گفت: سال گذشته ۶ میلیون نفر از طریق حمل‌نقل هوایی، ۲ میلیون نفر به صورت حمل‌ونقل جاده‌ای، ۱,۵ میلیون نفر به صورت ریلی و ۲ میلیون نفر نیز از طریق خودروهای شخصی خود جابه‌جا شدند که امسال نیز پیش‌بینی می کنیم ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته باشیم.

وی افزود: ۸هزار کیلومتر از راه‌های پرحادثه شناسایی شده تا با کمک پلیس و نیروهای امدادی نظارت بیشتری بر این راه‌ها داشته باشیم. 

افندی‌زاده ادامه داد: از هفته آینده پیش‌فروش بلیت‌های قطار آغاز خواهد شد و برای مسیرهایی مثل مشهد ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش سهمیه بلیت خواهیم داشت. در حوزه حمل و نقل هوایی نیز برای مسیرهایی مثل مشهد مقدس درخواست افزایش پروازها را داده‌ایم. سه موج سفر را برای نوروز امسال پیش‌بینی کرده‌ایم و تمام تلاش‌مان را برای ارائه خدمات به گردشگران نوروزی به کار خواهیم گرفت. 

کمبودی در تامین مایحتاج ضروری مردم نداریم 

شاهپور علائی‌مقدم معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: تقارن نوروز و ماه مبارک رمضان باعث شده تا امسال با حساسیت بیشتری موضوع تامین موادغذایی را پیگیری کنیم و از سه ماه قبل جلسات مختلفی با موضوع تامین مایحتاج مردم برگزار شده و در همین ارتباط قرارگاه‌هایی تشکیل شده است. در این باره برای تامین برخی از مواد غذایی مثل برنج، گوشت، مرغ، روغن، شکر، تخم‌مرغ، خرما، میوه و ... برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای شده و کمبودی در این باره نداریم.

وی افزود: در خصوص تامین سیب و پرتقال در نوروز نیز پیش‌بینی ما این است که حدود ۱۵ هزار تن مورد نیاز است و تا کنون ۱۱ هزار تن سیب و پرتقال تامین شده است. 

پشتیبانی ۲۱ بالگرد از خدمات امدادی جمعیت هلال‌احمر 

صادق محمودی رئیس جمعیت امداد و نجات نیز در این جلسه در سخنانی گفت: ۱۹ هزار نیروی امدادی داریم که در تمام سال از جمله نوروز به ارائه خدمات امدادی می‌پردازند. در نوروز امسال آمادگی کامل داریم و برنامه‌ریزی‌های خوبی در این باره صورت گرفته است.

وی افزود: ۲۱ فروند بالگرد برای پشتیبانی خدمات امدادی در نوروز امسال به کار گرفته خواهد شد.

ایجاد نشاط و ارتقای ایمنی دو هدف ما است

حجت‌الاسلام سید هاشم حسینی رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر نیز گفت: ایجاد نشاط و ارتقای ایمنی دو هدف ما است که در همین راستا ۲۰۷ پست ثابت ایجاد کردیم که عمدتا در مبادی شهرها و در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرها مستقر می‌شوند. 

تهیه مستند از حضور گردشگران خارجی در اماکن فرهنگی تاریخی 

مسلم رحیمی معاون امور استان‌های صدا و سیما و رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در ادامه این نشست گفت: پیام‌های رادیویی کارهای جدیدی است که امسال در نوروز آمادگی اجرای آن‌ را داریم. شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی استانی آمادگی کامل برای اطلاع‌رسانی در نوروز را دارند. ما در سازمان صدا و سیما آماده هرگونه همکاری با ستاد و دستگاه‌های عضو ستاد هستیم. 

وی افزود: برای نوروز امسال برنامه‌های ویژه‌ای برای تهیه گزارش و معرفی از اماکن فرهنگی تاریخی داریم. برنامه‌ریزی‌ کرده‌ایم مستند‌هایی از حضور گردشگران خارجی و خاطرات آن‌ها از سفر به ایران تهیه خواهد شد. در کنار آن مسابقات محلی و بازی‌های بومی و محلی اهمیت فراوانی دارد که ما در کمیته اطلاع‌رسانی آمادگی کامل برای اطلاع‌رسانی و معرفی این جشنواره‌ها داریم. 

سامان‌دهی فضاهای اقامه نماز 

حجت‌الاسلام جواد حیرانی رئیس ستاد اقامه نماز نیز در این جلسه گفت: از ماه گذشته دو اقدام را پیگیری و انجام دادیم که به عنوان مثال می‌توان به سامان‌دهی فضاهای اقامه نماز اشاره کرد. همچنین با همکاری برخی از دستگاه برنامه‌ریزی‌های را انجام داده‌ایم که در کنار سفر، گردشگران نشاط معنوی را نیز تجربه کنند.

نماینده سازمان اوقاف نیز  در ادامه این نشست گفت: از ۲۸ اسفند طرح آرامش بهاری در ۲هزار بقعه اجرا خواهد شد. این طرح در ۱۲۸ بقعه که در مسیر مشهد مقدس هستند از نیمه شعبان به صورت ویژه آغاز می‌شود.

وی افزود: همچنین خیمه‌های معرفت را داریم که در این خیمه‌ها در کنار اقدامات فرهنگی، سوغات و صنایع‌دستی نیز اجرا خواهد شد. همچنین ظرفیت‌های اقامتی ما در اختیار گردشگران نوروزی قرار خواهد گرفت. 

برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی در تمام شهرهای استان مازندران 

روح الله سُلگی معاون سیاسی استانداری مازندران نیز در این نشست به صورت ویدئو کنفرانسی در سخنانی گفت: مازندران دارای ظرفیت‌های گردشگری بی‌نظیری است که از آن جمله می‌توان به جنگل‌های انبوه، سواحل زیبا، چشمه‌ها و آبشارها و طبیعت زیبا اشاره کرد که فرصت مناسبی برای سفر و گردشگری در این استان است.

وی افزود: خدماتی که استان مازندران به گردشگران ارائه می‌دهد ملی است اما بودجه و امکاناتی که در اختیار دارد استانی است. بنابراین درخواست ما از ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر این است که به تقویت بودجه و امکانات این استان برای ارائه خدمات هرچه بهتر به گردشگران توجه کند.

معاون استاندار مازندران افزود: در تمام شهرستان‌های استان مازندران در نوروز بازارچه و نمایشگاه صنایع‌دستی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1061278